Duševní wellbeing

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.

Největší svátky moderní doby jsou spojeny se zimním slunovratem a začátkem meteorologické zimy, což je samo o sobě náročné období, které nás přirozeně vede spíš k samotě, usebrání se. Ve spojení s blížícím se koncem roku můžeme mít tendenci také přemýšlet nad celým rokem, který právě končí a stejně tak si plánovat rok následující.

Dlouhé večery přímo vybízejí, abychom věnovali více pozornosti svému tělesnému a duševnímu zdraví. Zima a nedostatek slunečního světla mohou ovlivnit naši náladu i energii, proto je vhodné zpomalit, energii šetřit a koncentrovat ji na věci, které se nám chtějí dělat. Protože koníčky nás mohou nabít energií víc, než pasivní odpočinek u pohádek. Když vypnete televizi, najdete si chvilku pro sebe…tyto chvíle vám nabízejí ideální příležitost pro zastavení a hlubší sebereflexi. Můžeme čas pro sebe využít také k bilanci uplynulého roku a plánovat, či si přát do roku příštího. Prostě ideální doba pro meditaci, čtení inspirativní literatury nebo jednoduché bytí ve společnosti těch, které máme rádi.

Vzpomeňme si na to, že Vánoce nejsou jen o dárcích a hojnosti, ale především o klidu, lásce a péči o sebe i druhé. V tomto ruchu a shonu moderního světa je to cenná příležitost, jak se zastavit a zamyslet se nad tím, co je v životě opravdu důležité.

Součástí sebepéče je také péče o tělo. Fyzioterapie, jakožto součást sebepéče, může v tomto období hrát významnou roli. Pravidelné cvičení, ať už jde o jemné protahování, jógu nebo procházky na čerstvém vzduchu, mohou zlepšit naši fyzickou kondici a zároveň pozitivně působit na psychickou pohodu. Důležitý je také správný dech. Dýchací cvičení mohou pomoci uvolnit napětí a přinést klid do myšlenek.

Ať už si pod pojmem pohoda a klid představujete cokoliv, přeji vám, aby jste si tento čas užili naplno a podle svých představ.

Myslete na sebe i své blízké s láskou

Alexandra

Zdravý dech a organismus

Dýchání je základní a nepostradatelná funkce, kterou naše tělo neustále vykonává, a přesto často bývá brána jako samozřejmost. Ve skutečnosti však správné dýchání hraje klíčovou roli ve zdraví a fungování našeho organismu.

vnímám své tělo

Vnímat své tělo – má to smysl

Když se řekne „vnímání těla“, co vás napadne? Možná vás nenapadne nic a nebo žádná konkrétní myšlenka, možná si položíte otázku, co to vlastně znamená. Většina z nás bere vnímání těla jako samozřejmost, něco, co ani nemusíme vědomě dělat. Ale co kdybych vám řekla, že vědomé napojení se na vlastní tělo může zásadně změnit váš život?

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

Cesta k uzdravení

Cesta k uzdravení je pro každého jedinečná a originální. Každý z nás je jiný, a proto je zásadní najít si svou vlastní cestu, která nás dovede ke zdraví. Na mých stránkách se často setkáte s termíny, které se vztahují k fyzioterapii a celkovému zdraví těla i mysli.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.