Fyzioterapie | Jizvy

Péče o jizvy

Jizvy jsou tichou připomínkou, jsou to stopy naší odolnosti, záznamy našich dobrodružství i bojů. Ať už jsou malé nebo výrazné, vždy zůstávají s námi. Stávají se naší součástí. Zde nabízím krátký a jednoduchý návod, jak pečovat o vaše jizvy.

Péče o jizvu je důležitý proces, který může výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost zhojené oblasti. Správná péče pomáhá minimalizovat vznik srůstů, snižuje riziko infekce a podporuje celkové hojení. Zde jsou některé klíčové kroky a metody pro péči o jizvu.

Péče o jizvu je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a pravidelnost. Správná péče může výrazně zlepšit vzhled jizvy, minimalizovat vznik srůstů a podpořit celkové hojení. Také je významné pro správnou funkci jednotlivých tkání v oblasti úrazu, operace či zánětu. Dodržováním těchto zásad můžete přispět k tomu, aby vaše jizva byla co nejméně viditelná a nepřinášela vám žádné komplikace.

Jak má vypadat samotná péče o jizvu? To si detailně popíšeme v tomto článku, pro vaši představu, pak může posloužit také edukační video, které jsem natáčela ještě jako zaměstnanec FN Olomouc (YouTube Watch).

Svým klientkám a klientům vždy kladu na srdce: „Chovejte se ke svým jizvám jako k miminkům. Se vší láskou a péčí.“ Samotný vznik rány a hojící procesy jsou pro tělo dostatečným traumatem, abychom přidávali ještě bolest navíc :)

Techniky a pomůcky v péči o jizvu

  1. Hydratace a výživa: Pravidelné promazávání jizvy pomáhá udržovat tkáň měkkou a elastickou. Zabraňují vysychání jizvy a praskání kůže. Doporučují se přírodní oleje a krémy bez přidaných chemikálií(šípkový olej, aloe vera…).
  2. Masážní techniky: Jemné masáže jizvy pomáhají zlepšit prokrvení a zabránit vzniku srůstů. O těch budu mluvit dále v článku. 
  3. Masážní pomůcky: Použití speciálních masážních pomůcek, jako jsou měkké míčky, kameny, hřebeny nebo silikonové baňky můžou být opravdu velmi účinné. Vše je vhodný doplněk k manuální masáži, případně kde ruce už nestačí. Výborná je také kožešinka – pro ovlivnění vnímání a citlivosti kolem jizvy a přímé oslovení vnitřních orgánů. Velmi dobrého efektu můžete dosáhnout také tejpováním jizvy, nejlepší jsou jemné a drobné crosstejpy. Než je začnete ovšem používat doporučuji se poradit s odborníkem, ať má masážní pomůcka opravdu takový efekt, jaký má mít : )
  4. Fyzikální terapie: Použití biolampy můžete podpořit hojení, uvolnit napětí ve tkáni a zmírnit bolest. Pomocí laserového ošetření zase podpoříte hojení a zajistíte si hezčí vzhled jizvy.
  5. Mechanická ochrana: V prvních dnech po operaci je důležité chránit jizvu před mechanickým poškozením velkým tlakem při pohybu a základních potřebách, ale také před infekcí. Proto doporučuji využití zavinovacího šátku, který je vhodný po břišních operacích pro podporu břišní stěny, než se svaly znovu zaktivují. Stolička na záchod je zase skvělá pomůcka pro správné vyprazdňování (ale ta je vhodná nejen po břišních operacích, ale vždy :)). Naším zájmem by také mělo být zabraňovat vzniku otoku.
  6. Ochrana před UV zářením: Jizvy jsou citlivé na UV záření, které může zhoršit jejich vzhled. Používání krémů s vysokým SPF faktorem je důležité pro ochranu jizvy před sluncem. V akutních fázích jizvu ani neopalujeme, chráníme ji před přímým sluncem. Postupně ji v průběhu času otužujeme stejně jako na dotek, tak i na sluneční záření.

První fáze péče

  1. Pooperační fáze: V prvních dnech po operaci je důležité pravidelné čištění rány a výměnu obvazů. Je důležité chránit jizvu před infekcí a zabránit vzniku otoku. Od prvních chvil jizvu také chraňte před zbytečnými pohyby a nadměrnou námahou. Začínáme s jizvou pracovat hned od prvních hodin jejího vzniku, a to jen lehkým pohlazením. I obyčejné položení rukou na danou oblast zvyšuje prokrvení, zacílíte-li sem i dech, efekt pouze zvýšíte. Při dýchání, se ale ‚příliš nesnažte‘, chvíli vyčkejte a po pár deších ucítíte, jak se dech dostává až pod dlaně. První doteky provádějte přeskrytí a jemnou tlakovou masáží podpořte prokrvení v oblasti jizvy. V rámci očisty, můžete jizvu jemně sprchovat a využít tak tlaku vody (ideálně chladnější vodou). Tlak zajistí snížení otoku a způsobí jemnou mikromasáž jizvy. Nebojte se ve sprše s jizvou strávit klidně o chvilinku déle než normálně, pro zvýšení efektu : )
  2. Raně post-operační fáze: Hlídejte si hydrataci. Jizvu je vhodné promazávat. Úplně si vystačíte s obyčejnou měsíčkovou mastí, eventuálně přírodními oleji (olivový, kokosový, případně sádlo). Správná hydratace může pomoci udržet jizvu elastickou. Nedoporučuji masti s přídavkem parafínu a vazelíny, které způsobují dlouhodobé uzavření pórů a ráně tedy nedovolují volně ‚dýchat‘. Než se uzavře kožní kryt (cca do 2 týdnů), je vhodné mazat ve vzdálenosti cca 1cm od samotné rány, ať neriskujeme zanesení infekce :) Můžete používat i speciální krémy a gely na bázi silikonů, které mohou pomoci zlepšit vzhled jizvy. Jizvu také vystavujte i volnému vzduchu. První dny a týdny od operace či úrazu provádíme jemnou tahovou masáž. Ale pozor nehýbeme pouzes jizvou, ale s celým blízkým okolím! Další pohyby s jizvou jsou – lehké ‚poklepání‘ prsty, několikrát během dne. V případě, že si všimnete otoku je dobré tento otok uvolňovat. A to směrem k jizvě, tak aby nedocházelo k oddalování okrajů rány.
  3. Pozdější fáze hojení: Asi po 4 týdnech začínáme s jizvou lehce pohybovat. Nejdůležitější je tah, od lehkých povrchových pohybů a postupně se propracováváme k pohybům hlubším a větším. Hlavním cílem je najít bariéru jizvy. Táhněte tkáň, tak daleko kam vaše prsty volně sklouznou, až ucítíte bariéru, zůstaňte v tomto tahu a čekejte. Za pár vteřin tah povolí a tím jste bariéru uvolnili. Toto je ale potřeba opakovat pravidelně i několikrát za den. Vždy myslete na to, že ošetřování jizvy nemá být bolestivé. V případě, že vidíte na jizvě nějaká zarudlá místa, že má jizva tendenci k hnisání nebo, že vás jizva do některých směrů i po několika týdnech nepustí. Nebo vás jizva výrazně omezuje v pohybu. Nebo jen prostě nadměrně bolí. Doporučuji oslovit odborníka a vše s ním probrat individuálně.

 

Dlouhodobá péče

Po ošetření by postupně mělo docházet k otužování jizvy a ovlivňování měkkých tkání, které jsou jizvou ovlivněny. Jizva by měla být na pohmat stejně citlivá tzn. ani víc ani míň), stejně protažitelná. Neměla by být v žádném místě ani při žádném pohybu vtahovaná dovnitř. Zbarvená podobně jako kůže nebo lehce světlejší.

I po úplném zhojení je důležité pokračovat v péči o jizvu. Pravidelné masáže a promazávání jizvy mohou pomoci udržet tkáň měkkou a pružnou. Pokud jizva způsobuje bolest nebo je citlivá, je vhodné vyhledat odborníka, který může doporučit další léčebné postupy.

Péče o jizvu není jen fyzický proces, ale také psychický. Mít pozitivní přístup a pečovat o své tělo s láskou může výrazně přispět k celkovému hojení. Je důležité si uvědomit, že jizva je součástí vaší cesty a měla by být vnímána jako znamení síly a uzdravení.

Alexandra

5 kroků k sebejistotě, aneb jak překonat nejistotu a začít jednat

V práci s tělem neexistuje jen jedna cesta Pracuji s lidmi, kteří se potýkají s funkčními poruchami – stavem, kdy medicína nenajde jasnou příčinu, ale člověk přesto cítí bolest, únavu, tlak. Neexistuje jen jedna správná cesta k řešení. Některé cesty mohou být slepé....

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

Dýchat nosem znamená zdravě žít

Dech nosem. Taková maličkost a tolik pozitivního efektu pro celé naše tělo…

Jak s námi tělo komunikuje

Kolikrát jste si všimli, že vás něco bolí nebo cítíte nepohodlí, až když už bylo příliš pozdě? Naše tělo s námi neustále komunikuje, ale v moderním světě plném rozptýlení často jeho signály ignorujeme. Často se zaměřujeme na akutní potřeby, jako je hlad nebo žízeň, a nevěnujeme pozornost jemným signálům, které tělo vysílá mnohem dříve, než přerostou v chronický problém.

Obranyschopnost a psychika

Podzim a zima je obdobím, kdy se mnozí z nás začínají potýkat s různými zdravotními obtížemi, ať už jsou to nachlazení, chřipka nebo útlum nálady. Tato roční doba přináší sebou nejenom změny v počasí a krátké dny, ale také výrazné účinky na naše tělo i mysl.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.