Ženské zdraví | Fyzioterapie

Pánevní dno jako křižovatka těla

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

Pánevní dno jsou svaly a fascie, které společně vytváří a uzavírají spodní část břišní dutiny. Mluvím-li o pánevním dnu, je to vlastně mylné pojmenování, protože žádný sval v těle nefunguje samostatně. Vždy, když pracuje jeden sval či skupina svalů, je třeba, aby se k němu jiné svaly připojily a pohyb umožnily. Některé svaly mají při pohybu funkci stabilizující, jiné je třeba zrelaxovat, další pak mohou přispěchat na pomoc, když už je daná skupina svalů vyčerpaná, a tak dále.

Pánevní dno je proto třeba chápat jako funkční celek, kam se zapojují nejen svaly pánevního dna, ale i všechny ostatní svaly, které se upínají do oblasti pánve. Funkčně sem musíme zařadit také hlavní dechový sval, který uzavírá břišní dutinu z horní strany. Nemalou účast na práci mají také svalové skupiny vzdálenější – nejčastěji hovoříme o spolupráci dna ústního nahoře a svalů klenby nožní dole.

Toto vše dohromady tvoří z pánve a pánevního dna pomyslnou křižovatku pohybového systému. Celá tato oblast hraje klíčovou roli při udržování stability a podporuje pohyb jednotlivých částí těla. Funguje jako podpůrná struktura pro vnitřní orgány, včetně močového měchýře, dělohy a konečníku. Svaly pomáhají udržovat tyto orgány ve správné poloze a předcházet jejich kolapsu.

Představte si dům postavený bez základů

Svou práci již dlouho vnímám jako poselství, které mi umožňuje navracet lidi zpět ke svému tělu a tím postupně zpět k přírodě, k podstatě sebe. A jak nejlépe nalézt cestu k sobě? Důležité je začít hezky od začátku. Stejně jako když stavíte dům, taky začínáte od základů, jinak by vám dům příliš dlouho nestál. V případě těla mohou být takovým základním stavebním kamenem oblast pánevního dna, z hlediska funkčnosti pak spolupráce svalů pánve, bránice a dalších okolních měkkých struktur. Záměrně píši měkkých struktur, ne vždy totiž jsou to pouze svaly, které pomáhají udržovat rovnováhu a stabilitu při pohybu.

Funkce a význam pánevního dna

Komplex svalů pánevního dna má nezastupitelnou roli v kontrole močení, střevních pohybů a sexuálních i reprodukčních funkcí. U močení udržují uzavřenou močovou trubici, zabraňují úniku moči. Oslabené svaly pánevního dna mohou vést k inkontinenci a jiným problémům spojeným s močovým měchýřem. Tato svalová oblast podporuje také zdravou střevní peristaltiku a následně kvalitní vyprazdňování.

Důležitou roli hrají v sexuální a reprodukční oblasti. Při sexuálním vzrušení se svaly pánevního dna stahují a přispívají k dosažení orgasmu. Mohou zlepšit sexuální pohodu a intimní prožitek. Velmi výrazně ovlivňují také reprodukční funkce. U mužů správná funkce těchto svalů napomáhá k optimálnímu prostředí pro tvorbu spermií a k zajištění zdravé teploty varlat tím, že udržují varlata v optimální vzdálenosti od těla.

U žen hraje pánevní dno nezastupitelnou roli v rámci menstruačního cyklu a těhotenství. Podporují pohyb vaječníků a tím přesun vajíčka z vejcovodu do dělohy. Při oplodnění pak přispívají k udržení plodu v děloze. Optimálně pracující svaly pánevního dna podporují funkci děložního svalu a tím postupnému růstu plodu a ke zdravému průběhu těhotenství. Zdravá funkčnost pánevního dna přispívá i k hladšímu průběhu porodu.

S láskou k sobě i vám

Alexandra

Jak reagovat na bolest: Tvůrčí přístup k tělesným signálům

Je důležité vnímat své tělo a co můžeme dělat s informacemi, které nám dává. Ale co když nastane nepohoda? Co když nás skolí nemoc nebo se nám vrací chronická bolest? Mnozí lidé vnímají bolest pouze z pozice oběti. Tento článek však nabízí jiný pohled – jak přistupovat k bolesti kreativně a vnímat ji jako informaci, která nám může pomoci obnovit rovnováhu těla.

Solfeggio frekvence

Solfeggio frekvence jsou specifické tóny zvuku, které mají vědecky podložené terapeutické vlastnosti. Tóny mají dlouhou historii použití ve starověkých písních a rituálech. Tato zjištění nám nabízejí fascinující pohled na to, jak zvuk a vibrace mohou ovlivňovat naše zdraví a vnitřní pohodu.

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech…

GynFyz: Cesta k Vnitřní Harmonii

Gynekologická fyzioterapie je cestou k vnitřní harmonii a zdraví. Tato terapie může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, zlepšit jejich fyzické zdraví a podpořit jejich celkovou pohodu.

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.