Ženské zdraví | Fyzioterapie

Pánevní dno jako křižovatka těla

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

Pánevní dno jsou svaly a fascie, které společně vytváří a uzavírají spodní část břišní dutiny. Mluvím-li o pánevním dnu, je to vlastně mylné pojmenování, protože žádný sval v těle nefunguje samostatně. Vždy, když pracuje jeden sval či skupina svalů, je třeba, aby se k němu jiné svaly připojily a pohyb umožnily. Některé svaly mají při pohybu funkci stabilizující, jiné je třeba zrelaxovat, další pak mohou přispěchat na pomoc, když už je daná skupina svalů vyčerpaná, a tak dále.

Pánevní dno je proto třeba chápat jako funkční celek, kam se zapojují nejen svaly pánevního dna, ale i všechny ostatní svaly, které se upínají do oblasti pánve. Funkčně sem musíme zařadit také hlavní dechový sval, který uzavírá břišní dutinu z horní strany. Nemalou účast na práci mají také svalové skupiny vzdálenější – nejčastěji hovoříme o spolupráci dna ústního nahoře a svalů klenby nožní dole.

Toto vše dohromady tvoří z pánve a pánevního dna pomyslnou křižovatku pohybového systému. Celá tato oblast hraje klíčovou roli při udržování stability a podporuje pohyb jednotlivých částí těla. Funguje jako podpůrná struktura pro vnitřní orgány, včetně močového měchýře, dělohy a konečníku. Svaly pomáhají udržovat tyto orgány ve správné poloze a předcházet jejich kolapsu.

Představte si dům postavený bez základů

Svou práci již dlouho vnímám jako poselství, které mi umožňuje navracet lidi zpět ke svému tělu a tím postupně zpět k přírodě, k podstatě sebe. A jak nejlépe nalézt cestu k sobě? Důležité je začít hezky od začátku. Stejně jako když stavíte dům, taky začínáte od základů, jinak by vám dům příliš dlouho nestál. V případě těla mohou být takovým základním stavebním kamenem oblast pánevního dna, z hlediska funkčnosti pak spolupráce svalů pánve, bránice a dalších okolních měkkých struktur. Záměrně píši měkkých struktur, ne vždy totiž jsou to pouze svaly, které pomáhají udržovat rovnováhu a stabilitu při pohybu.

Funkce a význam pánevního dna

Komplex svalů pánevního dna má nezastupitelnou roli v kontrole močení, střevních pohybů a sexuálních i reprodukčních funkcí. U močení udržují uzavřenou močovou trubici, zabraňují úniku moči. Oslabené svaly pánevního dna mohou vést k inkontinenci a jiným problémům spojeným s močovým měchýřem. Tato svalová oblast podporuje také zdravou střevní peristaltiku a následně kvalitní vyprazdňování.

Důležitou roli hrají v sexuální a reprodukční oblasti. Při sexuálním vzrušení se svaly pánevního dna stahují a přispívají k dosažení orgasmu. Mohou zlepšit sexuální pohodu a intimní prožitek. Velmi výrazně ovlivňují také reprodukční funkce. U mužů správná funkce těchto svalů napomáhá k optimálnímu prostředí pro tvorbu spermií a k zajištění zdravé teploty varlat tím, že udržují varlata v optimální vzdálenosti od těla.

U žen hraje pánevní dno nezastupitelnou roli v rámci menstruačního cyklu a těhotenství. Podporují pohyb vaječníků a tím přesun vajíčka z vejcovodu do dělohy. Při oplodnění pak přispívají k udržení plodu v děloze. Optimálně pracující svaly pánevního dna podporují funkci děložního svalu a tím postupnému růstu plodu a ke zdravému průběhu těhotenství. Zdravá funkčnost pánevního dna přispívá i k hladšímu průběhu porodu.

S láskou k sobě i vám

Alexandra

Jak s námi tělo komunikuje

Kolikrát jste si všimli, že vás něco bolí nebo cítíte nepohodlí, až když už bylo příliš pozdě? Naše tělo s námi neustále komunikuje, ale v moderním světě plném rozptýlení často jeho signály ignorujeme. Často se zaměřujeme na akutní potřeby, jako je hlad nebo žízeň, a nevěnujeme pozornost jemným signálům, které tělo vysílá mnohem dříve, než přerostou v chronický problém.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.

Solfeggio frekvence

Solfeggio frekvence jsou specifické tóny zvuku, které mají vědecky podložené terapeutické vlastnosti. Tóny mají dlouhou historii použití ve starověkých písních a rituálech. Tato zjištění nám nabízejí fascinující pohled na to, jak zvuk a vibrace mohou ovlivňovat naše zdraví a vnitřní pohodu.

Péče, otužování nebo pohyb?

Naše tělo s námi neustále komunikuje. Každý den nám posílá signály, které nás upozorňují na naše potřeby – ať už jde o únavu, napětí nebo nutnost pohybu. Jakmile začneme tělu naslouchat, přichází další otázka: Jak reagovat? Reakce na vnímání těla může mít mnoho podob, ale nejčastěji je můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí – péče, otužování a pohyb.