Duševní wellbeing

Když chybí energie pro nový nádech do života.

Cítíte to? Vzduch už voní jinak. Je to jaro? Skončila zima a zimní hibernace? Probouzíme se zpět do života?

Cítíte tu změnu? Vzduch je protkán vůní zeminy, slunce a něčeho nového. Jako by příroda šeptala: „Vstávej, už je čas.“ Jenže co když se nám vstávat vůbec nechce? Co když místo přívalu energie cítíme jen jarní únavu?

Jarní únava není slabost. Je to signál.

Určitě už jste ten pojem slyšeli. A možná jste ho i zažili. Jarní únava přichází v momentě, kdy tělo nestíhá zpracovat změny, které jaro přináší. Dny se prodlužují, teploty stoupají, slunce začíná hřát a my máme pocit, že bychom měli být aktivnější. Že už „není čas ztrácet čas“.

Ale tělo to nemusí cítit stejně.

Přechod ze zimního režimu je náročný. Změny teplot, časového rytmu, hormonální výkyvy… A my do toho často přidáme ještě náš tlak na výkon: „Teď už musím začít makat, teď se to musí rozjet!“

I já mívám na jaře chuť se do všeho pustit s plnou vervou – a často se to i daří. Ale když zapomenu na odpočinek, tělo mě velmi rychle zastaví. A to tak důsledně, že mi nezbývá než znovu přehodnotit své tempo. Proto se snažím rovnoměrně rozprostírat pracovní aktivitu s odpočinkem – ať už tím aktivním, třeba na procházce, nebo tím úplně pasivním, u knížky či oblíbeného seriálu. A nezapomínám ani na čas se svými blízkými. Ani čas sama se sebou. Někdy totiž stačí jen pár minut, a všechno se začne měnit.

Jak na jarní únavu? Vraťte se k sobě

Dnes už vím, že jarní únava není problém, který je třeba rychle „vyřešit“. Je to volání těla po jemnosti. Po pozornosti. A po návratu k přirozenému rytmu.

Co mi pomohlo?

  1. Vykašlat se na výkonnost.

Všechny seznamy a plány si nechávám na později. Měsíc, dva – to nevadí. Vážně se nic nestane, když nebudou okna umytá do Velikonoc.

  1. Barevná snídaně jako nový rituál.

Zní to banálně, ale začít den jídlem, které je radost připravit i sníst, má obrovskou sílu. Sladká nebo slaná? Klidně obojí. Důležité je, že mi chutná, že mě těší – a že tělu dodá sílu.

  1. Pobyt v přírodě – bez cíle.

Nepotřebuju projít 10 km, nepotřebuju dojít „někam“. Stačí mi malý kus lesa, ve kterém se můžu na chvíli ztratit. Poslouchat ptáky, pozorovat semínka prorážející listí, jen tak bloumat. A klidně si i sednout, zout boty a cítit pod nohama zem.

  1. Emoce ven.

Už se nebojím toho, že v lese pláču nebo křičím. Emoce v těle nejsou špatné. Jsou tam proto, aby proudily. A jakmile jim dáme prostor, uleví se nám.

  1. Dětská radost.

Děti jsou naši nejlepší učitelé jara. Neřeší, že jsou špinavé. Žijí v přítomném okamžiku. Pozorujte je. A klidně se přidejte. I tohle je návrat k sobě.

Restart těla i mysli: Jídlo, příroda a laskavost

Možná právě teď tělo volá o pozornost a vysílá jasné signály, kterým ale nevěnujeme dostatek prostoru. Jak je rozpoznat a co vlastně znamenají? Podívejte se na můj článek 👉 Jak s námi tělo komunikuje – může vám pomoci zorientovat se v jemných tělesných zprávách, které často přehlížíme.

Už pár dní se cítím mnohem lépe. Ne proto, že bych si odškrtla všechno z to-do listu. Ale proto, že jsem se na sebe přestala zlobit. Vrátila jsem se k tomu, co mě skutečně vyživuje – jídlo, příroda, bytí.

Nechci teď radit, co „dělat“ proti jarní únavě. Každé tělo je jiné. Ale možná vám pomůže moje zkušenost. Možná si díky ní dovolíte na chvíli se zastavit a nechat se unést vůní jara.

Jarní probouzení totiž nemusí být o výkonu. Může být o návratu k sobě. Může být jemné, pomalé, opravdové.

A víte co?

V tom je ten skutečný nový dech.

Ten, který nevyčerpává. Ale který nás dělá znovu celistvými.

Tak jaru zdar. A sobě taky 💛

S láskou, Alexandra

 

Proč se starat o jizvy

Proč vlastně je potřeba pečovat o jizvu? Kdy je nejvhodnější čas začít s péčí o jizvu? Vážně je potřeba se o jizvu starat? Co když s jizvou žádné potíže nemám? Odpovědi a mnohem víc naleznete v tomto příspěvku : )

A co s tím?

V poslední době si všímám fenoménu, který mi stále více leží na srdci. Čím déle se pohybuji na sociálních sítích, snažím se šířit osvětu, podporovat propojení a ukazovat cestu lásky, tím častěji narážím na příspěvky, které míří opačným směrem. Největším „hřištěm“ tohoto rozdělování je podle mé zkušenosti Facebook, ale ani jiné platformy nezůstávají pozadu. Místo dialogu a hledání společných cest vidím stále více polarizace a ukazování prstem. A to mě vede k otázce: opravdu to tak musí být?

Péče o tělo <3

Péče o tělo není jen o cvičení. Zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody je komplexnost. Tato celková péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Dýchat nosem znamená zdravě žít

Dech nosem. Taková maličkost a tolik pozitivního efektu pro celé naše tělo…

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. Pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.