Jizvy | Fyzioterapie

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy? Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Jizvy jsou tichou připomínkou, jsou to stopy naší odolnosti, záznamy našich dobrodružství i bojů. Ať už jsou malé nebo výrazné, vždy zůstávají s námi. Stávají se naší součástí.
Naše tělo je nepřetržitě v pohybu, každý den čelí různým vlivům a výzvám. A právě v dobách většího stresu, dlouhodobých nemocí nebo dalšího fyzického zranění, se potřebujeme o své jizvy opět starat.

Péče o jizvy je povinností, a to zejména v těch náročnějších obdobích. Jizvy jsou citlivé na vnější vlivy, ALE…nejvíce na ty vnitřní. Často se stává, že se jizva připomene, jakmile se v těle objeví zánět. V dnešní ‚zánětlivé‘ době, pak péče o ně získává nový rozměr, stává se klíčem naší péče o sebe. V případě, že na jizvy zapomeneme, mohou se stát pozvolně a tiše jizvami aktivními. Aktivní jizva může působit do blízkých i vzdálených struktur a může způsobit potíže jak na pohybovém aparátu, tak i na vnitřní orgány, ať už se bavíme o střevních, hlasových, kloubních a jiných potížích.

Ať už máte jizvu starou pár dní, několik týdnů či let, nebo jste dokonce zapomněli, že nějaké jizvy máte. Vzpomeňte si na ně a pečujte o ně. Zkuste si je ošetřit, možná budete překvapení, jak hezká jizva na povrchu, může vyvolat efekt v hloubce. Opravdu můžeme předcházet tomu, že jizva vyvolá vzdálenou reakci, eventuálně můžeme takovou spojitost alespoň rozluštit.

Starší jizvy není potřeba ošetřovat dennodenně, nicméně přesně ve chvílích větší námahy, ať už se jedná o námahu fyzickou, mentální nebo dokonce duchovní, je vhodné jizvu zkontrolovat. Sáhnout si na ni, ujistit se, že není citlivější. A pokud je…začněte, tam kde jste kdysi skončili.

Pokud máte jizvu, která je aktivní a vyvolává problém, je vhodné vyhledat odborníka, který vás naučí a pomůže vám, jak jizvu ve vašem případě ošetřovat. Starší aktivní jizvy lze také uzdravit, jen bývá ta cesta lehce klikatější, ale o tom zase příště :)
Zkuste znovu prozkoumat své tělo a zjistit něco o sobě, opečujte své jizvy a tím sebe a zabraňte aktivitě jizvy. Pečujme o ně jako o sebe- se vší láskou k sobě, k sobě se všemi jizvami, ať už jsou viditelné, či nikoliv.

Pokud máte i po přečtení tohoto posledního článku, stále dotazy nebo vám není něco jasné, neváhejte se mi ozvat soukromě.

Alexandra

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

GynFyz: Cesta k Vnitřní Harmonii

Gynekologická fyzioterapie je cestou k vnitřní harmonii a zdraví. Tato terapie může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, zlepšit jejich fyzické zdraví a podpořit jejich celkovou pohodu.

vnímám své tělo

Vnímat své tělo – má to smysl

Když se řekne „vnímání těla“, co vás napadne? Možná vás nenapadne nic a nebo žádná konkrétní myšlenka, možná si položíte otázku, co to vlastně znamená. Většina z nás bere vnímání těla jako samozřejmost, něco, co ani nemusíme vědomě dělat. Ale co kdybych vám řekla, že vědomé napojení se na vlastní tělo může zásadně změnit váš život?

Pánevní dno jako křižovatka těla

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.