Fyzioterapie

Jak souvisí chodidlo a naše síla?

Co se děje, když nejsme silní? Často se krčíme, nechceme být vidět, nebo se naopak schováváme za aroganci – masku, kterou si nasazujeme, abychom nemuseli čelit vlastní nejistotě.

Naše tělo tento postoj zrcadlí. Stažená ramena, skloněná hlava, nepružná chůze, nebo naopak silné nepropustné držení v ramenou až jako by nasazené brnění – to všechno ukazuje na to, že uvnitř chybí pocit stability a síly.

Síla ale nezačíná v mysli. Začíná v těle. A konkrétně – u našich chodidel.

Stabilita začíná od chodidel

Celý den nás nosí po světě. Naše nohy, přesněji chodidla, jsou tím, co nás propojuje se zemí. A přesto jim věnujeme tak málo pozornosti. Jaké nosíte boty? Po celém dni jsou vaše nohy stažené, nemohou plně fungovat. Mnoho žen navíc každý den mučí své nohy v podpatcích, což ovlivňuje nejen držení těla, ale i naši vnitřní sílu.

Ale nemusíte hned měnit obuv – to možná přijde časem samo. Stačí, když si sundáte boty a začnete si svých nohou všímat.

  • Promasírujte je. Použijte ruce nebo masážní míček.
  • Pomačkejte je a aktivujte je. Vnímejte každý prst, každý kontakt se zemí.
  • Zkuste bosou chůzi. Nejlépe na trávě, písku nebo doma na podlaze.
  • Co takhle lehké otužování? Stačí na chvilku ponořit prsty do studené vody a vnímat, jak se nohy probouzí.

Tento jednoduchý krok vás nejen propojí s tělem, ale i s vaší vnitřní silou. Chodidla jsou základem naší stability – nejen fyzické, ale i mentální. Když stojíte pevně, stojíte si pevně i za sebou.

Jak souvisí držení těla se silou?

Naše tělo mluví dříve než slova. Lidé, kteří se necítí silní, mají často stažená ramena, vpadlou hruď, skloněný pohled. Naopak, síla se odráží v otevřeném hrudníku, pevně zasazených nohách, hlubokém dechu.

Cvičení na vědomou práci s tělem může pomoci nejen fyzicky, ale i psychicky. Když začnete vědomě měnit svůj postoj, začne se měnit i váš vnitřní pocit. Tělo a mysl jsou hluboce propojené – změna v tělesném postoji spouští v mozku odlišné reakce, ovlivňuje naše emoce a způsob, jakým se sami vnímáme.

Zkuste jednoduchý experiment:

  • Postavte se pevně na obě chodidla, lehce pokrčte kolena a vědomě rozevřete hrudník. Zhluboka se nadechněte a vnímejte, jaký je to pocit.
  • Nyní si zkuste naopak stáhnout ramena, shrbit záda a povrchně dýchat. Jak se cítíte teď?

Rozdíl je obrovský, že? Naše tělo přímo ovlivňuje naši psychiku. Pravidelná vědomá práce s postojem a pohybem dokáže posílit nejen fyzickou stabilitu, ale i sebevědomí, odvahu a schopnost jednat. To je klíčem k tomu, jak se skutečně postavit do své síly.

V programu Stoupněte si do své síly se zaměřujeme právě na práci s tělem jako klíč k vnitřní síle. Protože když se cítíte pevně ve svém těle, začnete se cítit pevně i v životě.

👉 Chcete to zažít na vlastní kůži? Přidejte se k programu Stoupněte si do své síly!

Alexandra

Péče o tělo <3

Péče o tělo není jen o cvičení. Zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody je komplexnost. Tato celková péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.

Pánevní dno: propojení těla, mysli a duše

Fyzioterapie pánevního dna je specializovaný přístup, který se zaměřuje na obnovu funkce pánevního dna. V rámci péče o pánevní dno je neoddělitelnou součástí i práce s emocemi a psychikou. Druhotně tak můžeme přes tělesné změny ovlivnit celý váš život… Pokud jste tomu otevření : )

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?

A co s tím?

V poslední době si všímám fenoménu, který mi stále více leží na srdci. Čím déle se pohybuji na sociálních sítích, snažím se šířit osvětu, podporovat propojení a ukazovat cestu lásky, tím častěji narážím na příspěvky, které míří opačným směrem. Největším „hřištěm“ tohoto rozdělování je podle mé zkušenosti Facebook, ale ani jiné platformy nezůstávají pozadu. Místo dialogu a hledání společných cest vidím stále více polarizace a ukazování prstem. A to mě vede k otázce: opravdu to tak musí být?

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech…