Jizvy | Fyzioterapie

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech...

Proces hojení ran a tvorba jizev je fascinující komplex biologických reakcí, které tělo zahajuje. Ačkoliv je jizva často považována za nežádoucí, je důležitým znamením, že tělo úspěšně uzavřelo ránu a zabránilo infekci. 

Význam mezibuněčné hmoty

Hojící proces zahrnuje hned několik (ne-li všechny) systémů v těle – krevní, lymfatický, kožní, svalový, někdy i kostěný a další. Než se začneme brodit do řek hojících procesů, je důležité zmínit, že mezi každou buňkou v těle není vzduchoprázdno, ale tyto buňky jsou propojeny tzv. extracelulární matrix (mezibuněčná hmota).

Mezibuněčná hmota, také známá jako extracelulární matrix, hraje klíčovou roli v procesu hojení. Obsahuje pluripotentní buňky, které se mohou přeměnit na různé typy buněk potřebné k opravě tkáně. Pluripotentní vlastně znamená, že se může stát takovou buňkou kterou je zrovna potřeba při procesu hojení vytvořit – krevní, lymfatickou, kožní, svalovou někdy i kostěnou nebo jinou. Pro správné fungování mezibuněčné hmoty je důležitá její viskoelasticita – schopnost odolávat tahům a tlakům a vracet se do původního stavu. Tato vlastnost je ovlivněna faktory jako stravování, hydratace, fyzická aktivita a stres.

Fáze hojení jizvy

Celý hojící proces trvá několik měsíců až rok, některé zdroje uvádí rok a půl i dva roky, než se jizva dostává do svého neměnného stádia a nenacházíme již aktivitu hojících procesů.

  1. Hemostáza (zástava krvácení): První fáze hojení začíná okamžitě po poranění. Tělo aktivuje krevní destičky, které se shlukují a vytvářejí sraženinu, jež zastavuje krvácení. Současně se uvolňují chemické signály, které přitahují buňky imunitního systému na místo poranění.
  2. Zánětlivá fáze: Po zastavení krvácení nastupuje zánětlivá fáze. Bílé krvinky, jako jsou neutrofily a makrofágy, migrují do oblasti rány a začínají odstraňovat odumřelé buňky a patogeny. Tento proces je nezbytný pro očištění rány a přípravu na další fázi hojení. Během této fáze se může objevit otok a zarudnutí, což je normální součást imunitní odpovědi těla.
  3. Proliferativní fáze: V této fázi začíná tvorba nové tkáně. Fibroblasty, specializované buňky v pojivové tkáni, produkují kolagen, který je základním stavebním kamenem nové tkáně. Současně se začínají tvořit nové krevní cévy (angiogeneze), které zásobují novou tkáň kyslíkem a živinami.
  4. Remodelační fáze: Poslední fáze hojení může trvat několik měsíců až let. Nově vytvořená tkáň se postupně remodeluje a přizpůsobuje se mechanickým silám působícím na tělo. Kolagenová vlákna se přeskupují a zpevňují, což vede ke zvýšení pevnosti jizvy. I přes tento proces zůstává jizva méně elastická a pevná než původní tkáň.

Srůsty a jejich důsledky

Nyní když víte, že jsou všechny tkáně vzájemně propojené mezibuněčnou hmotou, je už trochu jasnější, jak vznikají adheze – srůsty v průběhu hojících procesů? Srůsty jsou spojení tkání, které mohou vzniknout následkem hojení. Srůsty jsou známkou komplikace v procesu jizvení a vedou ke ztrátě vyváženosti struktur a to i těch vzdálenějších. Představují mosty spojující různé vrstvy tkáně, což omezuje jejich pohyblivost a funkčnost. Jediným účelem vzniku jizvy je vyplnit/ucpat mezeru v poškozené tkáni. Snaha tkáně o nápravu je důležitější než vzniklé vedlejší efekty této nápravy. Při fyziologickém hojení tyto procesy neomezují morfologicky ani funkčně své okolí. Srůsty mohou způsobit komplikace i v odlehlých částech těla. Proto je důležité během hojení dbát na správnou péči o jizvu a předcházet vzniku srůstů.

Co dál tedy s jizvou?

Ačkoliv se jizvy mohou zdát jako nepříjemné nebo nežádoucí, jsou výsledkem důležitého procesu, který chrání naše tělo. Důležité je věnovat pozornost péči o jizvy, aby se předešlo komplikacím, jako jsou srůsty, které mohou ovlivnit funkčnost a pohyblivost tkání. Každý krok v procesu hojení hraje svou roli v konečném vzhledu a funkčnosti jizvy. Tělo má úžasnou schopnost se regenerovat, a i když jizvy mohou být trvalé, kvalitní péče může výrazně zlepšit jejich vzhled a funkčnost.

Alexandra

Solfeggio frekvence

Solfeggio frekvence jsou specifické tóny zvuku, které mají vědecky podložené terapeutické vlastnosti. Tóny mají dlouhou historii použití ve starověkých písních a rituálech. Tato zjištění nám nabízejí fascinující pohled na to, jak zvuk a vibrace mohou ovlivňovat naše zdraví a vnitřní pohodu.

Proč se starat o jizvy

Proč vlastně je potřeba pečovat o jizvu? Kdy je nejvhodnější čas začít s péčí o jizvu? Vážně je potřeba se o jizvu starat? Co když s jizvou žádné potíže nemám? Odpovědi a mnohem víc naleznete v tomto příspěvku : )

vnímám své tělo

Vnímat své tělo – má to smysl

Když se řekne „vnímání těla“, co vás napadne? Možná vás nenapadne nic a nebo žádná konkrétní myšlenka, možná si položíte otázku, co to vlastně znamená. Většina z nás bere vnímání těla jako samozřejmost, něco, co ani nemusíme vědomě dělat. Ale co kdybych vám řekla, že vědomé napojení se na vlastní tělo může zásadně změnit váš život?

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Zdravý dech a organismus

Dýchání je základní a nepostradatelná funkce, kterou naše tělo neustále vykonává, a přesto často bývá brána jako samozřejmost. Ve skutečnosti však správné dýchání hraje klíčovou roli ve zdraví a fungování našeho organismu.