Jak EGO ovládá naše touhy

Jak EGO ovládá naše touhy


Život je změna, vše je neustále v pohybu .Pokud na něčem lpíme, ať už na hmotných věcech, na partnerovi, na pomyslných jistotách – tomuto pohybu bráníte – jdete proti přirozenosti života, plavete proti proudu. Život vám záhy ukáže , že jisté není nic. Pokud se nehodláte měnit,nehodláte připustit, že se mýlíte, odmítáte vidět širší souvislosti ,automaticky přijímáte názory,druhýchStojíte. Bez vnitřního pohybu – tedy snažit se pracovat na sobě, a nereagovat na okolnosti stále stejným zaběhnutým způsobem,vnitřně chřadnete,doslova duševně umíráte. Zároveň ale posilujeme naše ego,které nechce ani o nějaké duši ani slyšet, odmítá jeho existenci, protože by tím ztratilo svou moc. Ego vám dává pocit důležitosti,avšak jen na chvíli,aby mělo sílu,musí být neustále krmeno. A tak ve vás neustále vyvolává hlad po uznání,hlad po majetku,hlad po tom abyste měli neustále ve všem pravdu.Vzbuzuje i tak neškodnou touhu jako je například touha po lásce, touha po kráse, touha pomáhat druhým.


Ego vás velmi snadno obalamutí. Tváří se, že to vše, co po vás a po druhých chce, je pro vaše či jeho dobro. Když se do sebe velmi pečlivě ponoříte, zjistíte například že pomáháte, protože jste díky tomu oblíbení,nebo si tak připadáte lepší než ostatní,toužíte po kráse, protože opovrhujete ošklivými lidmi, dáváte lásku,protože díky ní dostanete co chcete. Tyto velmi jemné nuance, tvářící se, že nás táhnou na naší duchovní cestě nahoru, nás ve skutečnosti tlačí dolů. Ego má tu nejmocnější zbraň – náš mozek. Protože nejste schopni přestat myslet, zcela vás ovládlo, to co si myslíte,že činíte ze svobodné vůle, tak ve skutečnosti činíte na příkaz ega. Moc jste mu však dali vy. Nikdy jste se nesnažili od něj odprostit. Uvěřili jste světu, jaký vám mozek vytvořil- vždyť ani neznáte nic jiného. Naposledy jste byli schopni užívat si bezmyšlenkových stavů jako děti – proto jsou děti tak spontánní,uvolněné a šťastné. Dokud v nich společnost,neprobudí ego, jenž sílu našeho vyššího já, naší dětské duše,která si chce hrát, ale i velmi moudrého vnitřního rádce – zcela nezastře. Ještě stále ale máte šanci se osvobodit. Musíte však skutečně chtít.


Musíte si uvědomit , že v podurčí mozku žijete v iluzi. Díky mozku, nikdy nevydržíte, být štastní dlouho – ego je totiž nestálé, jakmile dosáhne jednoho, chce zase něco dalšího. Díky mozku si neustále způsobujete nepříjemnosti – mozek vám předkládá co všechno by se mohlo stát a tím neustále vytváříte stres ,mozek neustále něco posuzuje,kritizuje připomíná již mrtvé – minulost – nebo ještě neexistující – budoucnost. Mozek si neumí užívat toho co je v přítomnosti, tady a teď, Přítomnost lze zachytit pouze vnímáním, ne myšlením ,o přítomnosti nelze přemýšlet, protže pak se stává minulostí- mezi tím než se v hlavě vytvoří myšlenka, je vždy nějaká prodleva – proto přemýšlíte o tom, co bylo ,ne o tom co je. Právě v přítomnosti se odehrává váš život. Vy jste však vždy mimo něj – v minulosti nebo v budoucnosti,neustále tak v myšlenkách žijete iluzorní život. A i když si třeba skutečně dokážete vychutnat přítomnost, záhy vše hodnotíte, přemýšlíte o všem co jste právě zažili, neustále si o všem ,vytváříte. Vy žijete v představách Žijete ve svém mozku.


Mozek sám o sobě je úžasný nástroj. Vzajetí ega se však stává nebezpečným. Začněte pracovat se svou myslí a vezměte zbrani náboje. Začněte pracovat se svým srdcem a zcela tak složíte zbraně. Zbraně které byli celou dobu namířené proti vám,proti ostatním, proti životu.